![](/static/1b7a7681aea023406e3df32619d5a899/98d93/post-header.jpg)
Νέα συνεργασία με την ΠΕΚΑΜΕΑ
![](https://images.prismic.io/manifestgr/65d473026df829d21997faa9_1389697_0-300x200.jpg?auto=format%2Ccompress&fit=max&w=300&h=200)
Η Πειραϊκή Ένωση Γονέων, Κηδεμόνων & Φίλων Ατόμων με Αναπηρία ιδρύθηκε το 1996 με προοπτική να καλύψει τις ανάγκες των ΑμεΑ της ευρύτερης περιοχής του Πειραιά. Για τον σκοπό αυτό έχουμε ιδρύσει -και λειτουργεί από το 1997- Κέντρο Ημερήσιας Φροντίδας & Δημιουργικής Απασχόλησης (ΠΕΚ/ΑμεΑ), όπου περιθάλπονται Νέοι και Νέες ηλικίας 15 ετών και άνω με Νοητική Υστέρηση. Το ΠΕΚ/ΑμεΑ (Πειραϊκό Εκπαιδευτικό Κέντρο Ατόμω ν με Αναπηρία) στεγάζεται σε ενοικιαζόμενο κτίριο επί της οδού Αχαρνών 27 & Δωδεκανήσου, στα Καμίνια του Πειραιά. Η Manifest ανέλαβε πρόσφατα τα έργα ανακαίνισης για τα νέα τους γραφεία στον Ταύρο.